Social

Czy warto czytać komiksy?

4013674-6150054359-36415

Superman, Batman, Spider-Man, czy niezwykle popularny ostatnio Deadpool. Wszyscy zostali kiedyś stworzeni na kartach komiksu i stali się niezwykle rozpoznawalnymi można powiedzieć ikonami popkultury.  Coraz częściej mamy okazję z nimi obcować dzięki nowym filmom od Marvela i DC jak i serialom. Część z nas pewnie kojarzy świetne kreskówki jaki Batman: The Animated Series, Spider-Man: The Animated Series czy też X-Men: The Animated Series, emitowane na Zig-zap czy Fox Kids, były częścią ramówki wielu z nas, którzy ledwo co zaczynali oglądanie bajek.

To wszystko budowało nasze wyobrażenia o pewnych postaciach, ale jak to ma się do komiksów. Ano tak: komiks jest lepszy. Dlaczego? Tu kilka przykładów:

Komiksy nie są tylko dla dzieci.

Często może się wydawać, że rysowane perypetie bohaterów w kolorowych strojach są nudne i dziecinne. Jeśli tak uważasz, polecam sięgnąć po Batman: Zabójczy żart, nie będę zdradzał więcej, gdyż warto to sprawdzić samemu. W komiksach mamy historie o różnym poziomie natężenia przemocy, mroku, erotyzmu jak i polityki czy ciężkich tematów jak tolerancja czy samobójstwo.

Dla każdego coś miłego.

W środę, kiedy piszę tę notkę, jest dzień, w którym wydawane są kolejne numery komiksów od wydawnictw Marvel, DC czyli molochów i najbardziej rozpoznawalnych wydawnictw, ale również i wydawnictwa takie jak Image, również wypuszczają kolejne zeszyty swoich serii. Biorąc za przykład Marvel, mamy klimaty magii i tajemnicy w Doctor Strange, humorystyczne przygody w kosmosie Gurdians of the Galaxy, gadającego kaczora w Howard The Duck, przygody najlepszego Bromance’u Spider-man/Deadpool. To tylko 4 serie, a jeszcze jest 16 serii odmiennych klimatem i to tak część serii ukazujących się obecnie w Marvelu, gdzie mamy komiksy tworzone od lat 30 XX wieku.

Ale to jest po angielsku tylko, ja nie umiem..

I to jest zaleta już bardziej dla czytelnika jako osoby. To fakt, duża ilość komiksów nie została nigdy przetłumaczona na polski. No i to jest świetna okazja, żeby sobie go trochę podszlifować. Mała ilość tekstu w porównaniu z rysunkami dodatkowo ułatwia nam odbiór treści, a z biegiem czasu jestem pewien, że jakieś wyrażenia staną się nawet przydatne.

 

To są trzy przykłady, które mnie przekonały do czytania komiksów. Ale właśnie tu jest mamy problem:

Skoro tyle tego, to gdzie zacząć?

Gdziekolwiek.

Najprostsza odpowiedź, wybrać sobie jednego bohatera, serię. W internecie wyszukać jakiś tytuł, który jest polecany i dodatkowo może jest po polsku. Można zainteresować się Wielką Kolekcją Komiksów Marvela, bo w niej wychodzą jedne z lepszych historii. I jedziemy z tym. Tak jest najprościej, ja przykładowo zacząłem od Civil War, a później leciałem czy to w kierunku bieżących komiksów, czy to X-Men, którzy mnie zawsze ciekawili jako postaci, ze względu na filmy i seriale, a teraz jestem na bieżąco jeśli chodzi o większość tytułów.

Obecne inicjatywy Marvela i DC, które postawiły na resety, rebooty i ujednolicenie universów i rozpoczęcia historii od nowego miejsca w czasie bardzo ułatwia.

Gdzie znaleźć komiksy:

Polecę w tym momencie dwie opcje dla zupełnych świeżaków.

COMIXOLOGY – Wirtualna księgarnia będąca częścią Amazon, zawiera mnóstwo tytułów, część z nich można przeczytać za darmo, dobre ceny i przyjazna aplikacja.

MARVEL UNLIMITED – inicjatywa Marvela, zawiera mnóstwo świetnych historii, część jest za darmo, po opłaceniu abonamentu(9.99$) odstaje się dostęp do wielkiej bazy ponad 17’000 komiksów, najnowsze serie pojawiają się co prawda z opóźnieniem, ale baza jest na tyle duża, że jest to niezauważalne.

To tyle tytułem wstępu, do komiksów będę jeszcze wracać przy okazji omawiania co ciekawego słychać w Marvelu i DC.

Sz. M.

 

 

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “Czy warto czytać komiksy?

  1. Drogi Szymonie!
    Piszesz ciekawie, poruszasz fajne tematy i to się ceni. Bolą mnie tylko popełniane przez Ciebie błędy. Przede wszystkim przypomnij sobie zasady interpunkcji.
    Z wyrazami szacunku,
    Czytelniczka

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s