Social

Nie dajmy się zwariować!

Internet ostatnio szaleje od doniesień związanych ze zmianami w statusach postaci przywdziewających żelazne zbroje w universum Marvela. Jedną z nich jest 15-letnia Afroamerykanka – Riri Williams, a z kolei Infamous Iron Manem zostanie nie kto inny jak Victor Von Doom znany szczerszej publiczności jako Doctor Doom.

infim2016001-cov-107f0

„Infamous Iron Man” #1 cover by Alex Maleev

 

Po ujawnieniu tych informacji internet zalała fala skrajnych opinii na temat tego, że znowu poprawność polityczna, znowu feminizm i różnego tego typu rzeczy dochodzą do głosu, wszystko dzieje się źle, jak Doctor Doom może zostać Iron Manem itd. I z czasem zastanawiam się, czemu ludzie tak szybko reagują. Podobnie sytuacja miała przy okazji ostatniego numeru Captain America: Steve Rogers #1, gdzie z ust Kapitana Ameryki padają słowa ‚Hail Hydra’ czyli pozdrowienie marvelowskiego odpowiednika Nazistów. Przez to zacząłem się zastanawiać, czy ludzie nie zdają sobie sprawy, że nie wszystko jest podyktowane poprawnością polityczną.

Ok, na pewno wybór takich, a nie innych postaci ma na celu podbicie sprzedaży i trafienie do innych grup etnicznych, wiekowych itd. Jest to działanie przemyślane, ale jak dla mnie zrozumiałe, jednak nie to jest w tym najważniejsze. Ostatnio czytając komiksy o Iron Manie powoli zacząłem mieć dość Starka, a jest to chyba jedna z moich ulubionych postaci w komiksach(Demon in a Bottle to jeden z moich ulubionych komiksów). Ostatnio sam jednak doszedłem do wniosku, że przydałby się ktoś nowy, nie ma sensu na siłę wrzucać postaci z ‚podwórka’ innych postaci, wydawnictwo wie czego chce czytelnik i tworzy dwie nowe postaci. I obstawiam, że Riri zagości na dłużej w komiksach, a Doom i tak jest świetny w All-New All-Different  Iron Man. Chodzi przecież o rozbudowę i nowe pomysły, bo ile razy Tony Stark może mieć zmienianą osobowość. Dlatego przecież Miles Morales, pomimo tego, że jest czarnoskóry i też jest Spider-Manem robi świetne wrażenie i trzymano dla niego całe uniwersum Ultimate. To jest po prostu działanie marketingowe, podyktowane trendami.

Najgorsze w tym jest jednak to, że ludzie aż tak bardzo boją się tego i dodawane są nagłówki, że nowym Iron Manem będzie czarnoskóra 15-latka – a niech będzie, Riri ma potencjał na ciekawą postać i ja z chęcią przeczytam historie o niej. Przeczytam wszystko, aby móc wyrazić opinię na podstawie czegokolwiek niż kilku grafik. Już wyjaśniło się, że Kapitan Ameryka ma zmienioną pamięć przez kosmiczną kostkę, więc było wiele krzyku o nic.

Często mam wrażenie, że ludzie chcą za szybko wyrazić opinię i być może mają rację, ale na ten moment nie wiemy niczego. Postacie w popkulturze pojawiają się w co raz to nowych odsłonach i o ile będą dobrze zagrane, a pewne cechy będą zachowane to serio – Nie dajmy się zwariować! W inscenizacji Harry Potter i Przeklęte Dziecko Hermiona jest czarnoskóra. Czy serio ma to jakiś większy wpływ na fabułę? Nie. Czy zrobiło szum w mediach? Tak. Czy przez to najnowszy utwór literacki(przedsprzedaż już ruszyła) będzie jakoś gorszy? Jeśli będzie to nadal postać o takim samym charakterze, to żadne z nas nie odczuje różnicy.

Dlatego proszę niektórych z was o danie sobie na wstrzymanie z niektórymi opiniami, bo ile to było żalu przykładowo o nowe Gwiezdne Wojny. Bez nich nie było by BB-8 😉 Z przymrużeniem oka spoglądajmy na niektóre rzeczy, dajmy nowym postaciom się wykazać.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s